je podhorským městečkem východní části Orlických hor, ležící v malebné kotlině soutoku Tiché Orlice a Orličkovského potoka. Nad náměstím dominuje kostel Sv. Bartoloměje. Se starým hřbitovem, zdí, kaplí, márnicí a farou z roku 1725 tvoří typický celek vrcholného baroka. Další památkou je například kamenný most přes Tichou Orlici.
je pro svou polohu nazýván branou do Orlických hor. Město leží v údolí řeky Divoká Orlice, ze severu chráněno Kapelským vrchem s rozhlednou z roku 1932. Na úpatí tohoto vrchu vybízí ke své návštěvě budova městského muzea s přilehlým židovským hřbitovem. Čtvercové náměstí se svými stavbami - radnice, morovým sloupem, kašnou a dalšími historickými domy, přes den ožívá čilým obchodním ruchem. Regionální specialita: vamberská krajka.
patří mezi nejkrásnější východočeská města. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. První dochovaná zmínka pochází z roku 1295. Město se pyšní vodním hradem přestavěným na renesanční zámek, historický městským jádrem s renesančním náměstím, malebnými uličkami a Zelenou bránou. Pardubické staré město je od roku 1964 městskou památkovou rezervací.
nejstarší dochovaná zmínka sahá do 10. stol.. Ve 12. století se hradní osada zásadně změnila na pevně hrazené město. Roku 1421 se město po porážce táborskými a pražskými vojsky připojilo k husitům. Turistům je k dispozici mnoho kulturních památek, které jsou zpřístupněny a z velké části opraveny.
Zámek Litomyšl a celý zámecký areál byl v roce 1999 zapsán do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Budovu zámku obklopují hospodářské budovy v barokním stylu, dále zámecká zahrada jejichž součástí je amfiteátr, kde se konají koncerty Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
byl vystavěn ve 13. stol. a stojí na mohutném skalnatém kopci, jenž ze tří stran obtéká řeka Divoká Orlice. Nejvýznamnějším majitelem tohoto hradu byl český král Jiří z Poděbrad.
Otevírací doba: duben víkendy + svátky 9.00 - 16.00h, květen - srpen úterý až neděle + svátky 9.00 - 17.00h, září - říjen víkendy + svátky 9.00 - 16.00h.
počátky sídla v Pardubicích se datuje do 13. stol. v této době zde byl vybudován hrad, který postupem času byl přestavěn na zámek v držení rodu z Perštějna. U hradeb starého hradu byly vytvořeny valy, které se v případě nebezpečí daly naplnit rychle vodou a tak vznikla opevnění, která patří ke skvostům obrany 16. stol. Dnes v zámku sídlí Východočeské museum.
Otevírací doba: Celoročně: denně kromě pondělí 10 - 18h.