Bílá Opava pramení v sedle mezi Petrovými kameny a Pradědem v nadmořské výšce 1280 m. Protéká Karlovou Studánkou, Ludvíkovém a ve Vrbně pod Pradědem se vlévá do Střední Opavy, která s Černou Opavou vytváří řeku Opavu. Opava se pak vlévá v Ostravě do Odry. Procházka je příjemná v zimním období namrzlá (žebříky). Je zde vidět polom, který se přehnal nad Jeseníky a zničil Tatry.
nejvýše položená obec bruntálského okresu (800 m n. m.). Obec je nazývána vstupní branou do druhého nejvyššího pohoří ČR. V těchto místech pohoří jsou atraktivní turistické a lyžařské trasy. Z obce je jen kousek na Hvězdu, odtud jezdí kyvadlová doprava na Ovčárnu, kde se můžete vydat na Praděd (1492 m n. m.) a dále přes Švýcárnu na Červenohorské sedlo. Prioritou Karlovy Studánky je lázeňství, které stálo u zrodu 200 let staré obce.
druhé nejvyšší pohoří v ČR o celkové rozloze 3600km2. Patří mezi vyhledávané pohoří jak v letním období, kdy nabízí mnoho turistických cílů, tak i v zimním období pro dobré sněhové podmínky a výborné lyžařské a běžkařské podmínky v nejvýše položených střediscích na Pradědu nejvyšší hoře Moravy, která měří 1491m.
jako jedno z nejstarších měst v ČR, kořeny vzniku jsou spojeny s existencí rudného bohatství. Město se nachází v západní části Nízkého Jeseníku, oblast bohatá na nerosty kdysi zlato, stříbro a železo, v současné době olovo, zinek a měď. Prosperita Bruntálu byla založena na těžbě drahých kovů.
rvní zmínku o hradu v Bruntále máme až od 15. stol. Hrad byl mnohokrát přestavěn, bylo to spojeno se změnou majitelů, postupně se hrad měnil v renesanční zámek. V 18. stol. byl u zámku vytvořen rozsáhlý anglický park.
Otevírací doba: duben, říjen: 9 - 12, 12.30 - 16hod., květen - září: 9 - 12h, 12.30 - 17hod., listopad: po předchozí domluvě, 26.12. - 30.12.: 9 - 12h, 12.30 - 16hod.